Amikor először hallottam ezt a szókapcsolatot, hogy „közösségi vállalkozás”, rögtön beszippantott. Mert bármit és bárhogy is fogalmaztunk meg magunkról, céljainkról akkor, amikor elkezdtünk együtt dolgozni, leginkább ehhez a szókapcsolathoz hasonlított.
Mit értünk mi közösségi vállalkozás alatt?
Több akartunk lenni, mint egy vállalkozás
Közösség IS akartunk lenni – valódi közösség, a szónak abban az értelmében, hogy
- barátokként akarunk együtt dolgozni,
- őszintén, tisztán, és nyíltan akarunk kommunikálni,
- egyenrangú partnerségre törekszünk,
- segíteni akarjuk egymás életét a munka világán túl is,
- lelkesíteni akarjuk egymást.
Több akartunk lenni, mint egy közösség
Vállalkozás IS akartunk lenni – valódi vállalkozás, a szónak abban az értelmében, hogy
- közösen akarunk kockázatot vállalni,
- üzletszerű gazdasági tevékenységet akarunk folytatni jövedelemszerzés céljából,
- olyan célokért akarunk dolgozni, amiben hinni tudunk,
- közösen akarunk létrehozni, megvalósítani valamit,
- felelősséget akarunk vállalni azért, amit teszünk.
A közösségi vállalkozás fogalma
Ahogy tapasztaljuk, a „közösségi vállalkozás” fogalma inkább azt írja le, hogy egy csapat ember olyan vállalkozási tevékenységeket végez együtt, amelyek mögött (kisebb-nagyobb) közösségi célok állnak.
Vágvölgyi Gusztáv Pabló meghatározását a közösségi vállalkozásról, amelyből mi is sok ihletet merítettünk, itt olvashatod. Az általa szervezett Treemap táboros beszámolókat pedig itt.
És bár a nagyobb ívű, közös érték megvalósítás is szép cél, mi valahogy kicsit más irányban gondolkodunk.
Közösségi vállalkozásként mi abban gondolkodunk, hogy
- vállalkozókként szeretnénk működni, viszont magunkat a tevékenységeket, amiket végzünk, közösségben képzeljük el megvalósítani,
- fontosnak érezzük a közösségünket alkotó emberek egyéni céljainak megvalósulását, ezért azt gondoljuk, hogy a közös szándékok, elhatározások, törekvések ezen egyéni célok megvalósulásához kell, hogy közelebb vigyenek minket,
- az egyéni célokon túl (bár figyelembe véve azokat) olyan közösségben szeretnénk dolgozni (létezni), amelynek önálló céljai is vannak, ezek azonban sosem ellentétesek a közösséget alkotó egyének céljaival,
- mind az egyéni, mind a közösségi célok megvalósítása során szeretnénk figyelembe venni az közösséget alkotó egyének mindenkori állapotát, helyzetét, és szeretnénk teljes mértékben használni tapasztalatait, tudását, kreativitását – azt szeretnénk, hogy a munka örömforrás lehessen mindenki számára.
Tudsz kapcsolódni közösségi vállakozásunkhoz?
Fentiek miatt is lényegesnek gondoljuk, hogy – élő szervezetként – a később közénk érkezők is tovább formálhassák közösségünket, közösségünk céljait. Azt érezzük, hogy az előre mindig a változásban van, az együtt-működésben és abban, hogy nemcsak egymással, de az élettel is együtt tudjunk változni/formálódni/hömpölyögni.
Ha úgy érzed, hogy te is valami hasonlóban folytatnád tovább az életet – várunk szeretettel közénk. Üljünk le beszélgetni – tovább gondolni – IGAZ-odni.